DLACZEGO PIWO MA OSAD?

Osad piwa

Na naszych butelkach znajdziecie informację “Delikatny osad jest naturalną cechą naszego piwa”. Dlaczego naturalną i skąd to się bierze? Już odpowiadamy:

Osad w piwie, jest zjawiskiem naturalnym i często występującym w różnych stylach piwa.
To charakterystyczny element procesu warzenia, który może wpływać na wygląd, smak i aromat piwa.
Osad może pochodzić z różnych źródeł, związanych głównie z etapem fermentacji i warzenia. Aby zrozumieć, dlaczego piwo ma osad, warto przyjrzeć się kilku kluczowym czynnikom, które wpływają na jego powstawanie.

Drożdże i inne mikroorganizmy:


Podczas fermentacji alkoholowej, drożdże przekształcają cukry zawarte w słodzie lub innych źródłach skrobi w alkohol i dwutlenek węgla. W wyniku tego procesu mogą powstawać drobne cząsteczki drożdży oraz inne mikroorganizmy, które tworzą osad. Ten rodzaj osadu jest szczególnie widoczny w piwach nieprzejrzystych, takich jak piwa pszeniczne.

Składniki zacieru:


W procesie warzenia piwa, zacier składa się z wody i słodów, które dostarczają cukry potrzebne do fermentacji. W wyniku gotowania i warzenia, związki zawarte w słodach mogą się przekształcić i osiąść jako osad

Chmiele i dodatki:


Chmiel, który jest używany w procesie warzenia piwa, może zawierać żywice i olejki eteryczne. Te substancje mogą się wytrącać w formie osadu w piwie, szczególnie jeśli piwo jest schłodzone.

Składniki niepiwne:


W niektórych przypadkach, osad w piwie może pochodzić z dodatków lub składników użytych do aromatyzowania lub wspomaganie procesu warzenia, takich jak owoce, przyprawy czy zioła.

Naturalna klarowność:


Wiele piw jest poddawanych procesom klarowania, aby usunąć osady i poprawić przejrzystość piwa. Jednak niektóre piwa, mają celowo pozostawiony osad dla zachowania jego naturalnych cech i smaków.


Dla wielu miłośników piwa niefiltrowanego obecność osadu jest wręcz pożądaną cechą. Osad może wpływać na teksturę i wrażenia smakowe, nadając piwu pełniejszy profil smakowy.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie piwa niefiltrowane będą zawierały osad w takim samym stopniu. To, czy piwo ma osad czy nie, zależy od rodzaju piwa, stylu warzenia oraz praktyk browarniczych. Dla wielu osób osad w piwie niefiltrowanym jest po prostu naturalnym i akceptowanym elementem tego stylu piwa i nie jest powodem do obaw o świeżość piwa.